:

Var kan man köpa rismjöl?

kunskapsaker.com

Innehållsförteckning:

  1. Var kan man köpa rismjöl?
  2. Vad kostar rismjöl?
  3. Vilket mjöl är billigast?
  4. Vad kostar 1 dl mjöl?
  5. Vilket vetemjöl är bäst?

Var kan man köpa rismjöl?

Köp Risenta Rismjöl 400 g på apotea.se.

Vad kostar rismjöl?

Risenta. 400g. Jfr-pris 39.88 kr/kg.

Vilket mjöl är billigast?

Det vanliga vita valsade mjölet som man kan köpa i butik för 12 kr för 2 kg är väldigt billigt – bra mat kostar mer. Odlar man själv eller bor till så att man kan köpa direkt från en jordbrukare kan man i regel få väldigt bra pris, men oftast är det betydligt dyrare att köpa kvalitetssäd.

Vad kostar 1 dl mjöl?

1 dl av nedanstående råvaror väger ungefär:

Vätskor och fett1 dl motsvarar
Dinkelsikt60 g
Potatismjöl75 g
Krossad råg70 g
Krossat vete70 g

Vilket vetemjöl är bäst?

Vetemjöl special - Vetemjöl Special är malt och siktat på vete. Det är mer proteinrikt än vanligt vetemjöl vilket ger en seg och elastisk deg. Vetemjöl Special passar utmärkt för att baka luftiga bröd med mycket volym. Knåda degen lite extra för bästa resultat!